اخبار و اطلاعیه, بهداشت و سلامت جنسی, زندگی زناشویی

زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان

عوارض انزال زودرس و راه های درمان زود انزالی

 

زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان  : انزال زودرس ( Premature Ejaculation ) شایعترین اختلال عملکرد جنسی در مردان است و انتظار می رود که حدود ۳۰% مردان دنیا را درگیر کند این اختلال می تواند زندگی یک مرد را از جنبه های مختلفی تحت تأثیر قرار دهد و باعث مواردی مانند کاهش اعتماد به نفس، اختلال در ارتباطات عاطفی، ایجاد اضطراب، خجالت و شرمندگی و احساس افسردگی شدید شود. این اختلال نه تنها بر روی مرد اثر می گذارد بلکه برروی کیفیت زندگی شریک جنسی فرد نیز موثر است.

 

انزال چه زمانی رخ می‌دهد ؟

دستگاه عصبی مرکزی مسئول کنترل انزال در مردان است. وقتی مرد از نظر جنسی تحریک می‌شود، پیام‌هایی به نخاع و مغز ارسال می‌شود. با رسیدن به سطح خاصی از هیجان، پیام‌ها به اندام تناسلی ارسال و در نتیجه آن، آلت تناسلی منقبض می‌شود و مایع منی را به بیرون می‌راند. پس از خروج منی، نعوظ از بین می‌رود .

گاهی زود انزالی ناشی از اختلال نعوظ است. اختلال نعوظ نوعی اختلال جنسی در مردانی است که قادر نیستند به وضعیت نعوظ برسند یا به‌مدت کافی در این وضعیت بمانند. از آنجا که نعوظ پس از انزال از بین می‌رود، تشخیص اینکه مشکل اختلال نعوظ است یا زود انزالی دشوار است. اگر زود انزالی ناشی از اختلال نعوظ باشد، نتیجه درمان آن رفع زود انزالی خواهد بود .

زمان بندی قطعی برای اینکه بگوییم اگر ارگاسم زودتر از آن اتفاق بیفتد، فرد به زود انزالی مبتلا است وجود ندارد. این میزان بیشتر بستگی به رضایت دو طرف در رابطه جنسی دارد. زمان رسیدن به ارگاسم برای یک زوج متفاوت از زوج دیگر است؛ زیرا دو طرف رابطه زودتر یا دیرتر از زوج دیگر به ارگاسم می رسند.

نکته مهم در تشخیص زود انزالی مدت زمان رسیدن به انزال نیست ، بلکه عدم توانایی در کنترل زمان انزال ، فاکتور مهم تشخیص می باشد .

 

زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان

 

زودانزالی چیست ؟

انـزال زودرس ( زودانزالی ) بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می شود که قـبـل از نـزدیـکـی و انـجـام رابطه ی جنسی و یا مدت زمان بسـیـار کـمـی پـس از آن بـا میزان تحریک کم و خلاف میل فـرد انـجـام گیـرد .

بعبارتی زود انزالی به جالتی گفته میشه که مرد بعد از تحریک و نعوظ کامل بالافاصله بعد از شروع نزدیکی جنسی و دخول به ارگاسم و انزال می رسد و توانایی ارضای جنسی همسر خود را از دست می دهد .

معمولا انزال زود رس بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه بعد از شروع دخول صورت می گیرد . به عبارتی مدت زمان انزال کمتر از 2 دقیقه (یا صحیح تر آن کمتر از 118 ثانیه) در مقوله زود انزالی قرار می گیرید .

معمولا در راه های درمان زود انزالی بصورت همزمان بر روی بدن و ذهن اقداماتی صورت میگیرد تا مرد به حالت روان تنی (سلامت جسمی و روحی) مناسب برای یک نزدیکی جنسی طولانی مدت دست پیدا کند .

در کشور امریکا 25 تا 40 درصد مردان دچار زودانزالی هستند که بنا بر اظهارات متخصصین این درصد در کشور ما بسیار بیشتر از سایر کشور هاست .

از نظر فیزیکی دلیل زودانزالی بخاطر تحریک خیلی سریع اعصاب موجود در سر آلت مردان است که باعث انزال سریع و پیش از انتظار میشود .

 

تفاوت زود انزالی با عدم نعوظ در مردان چیه؟

در مردانی که دچار بیماری عدم نعوظ آلت هستند، با وجود تحریک شدن، خون به مقدار مناسب به آلت نرسیده و باعث ایجاد اختلال در نعوظ میشود ولی در بیمارانی که از زودانزالی رنج می برند آلت به حالت نعوظ کامل می رسد ولی بلافاصله بعد شروع نزدیکی و دخول، مردن به انزال می رسد .

 

تشخیص زود انزالی در مردان

 

مردان معمولا می‌توانند تا اندازه‌ای زمان وقوع انزال را کنترل کنند. اگر مرد یا شریک جنسیِ او از این بابت خیلی مطمئن نیستند، احتمال زود انزالی وجود دارد. اگر این مسئله مانع لذت جنسی شما می‌شود، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک بر مبنای اینکه انزال زود یا دیر رخ می‌دهد یا اصلا رخ نمی‌دهد، مشکل را تشخیص می‌دهد. او اغلب با معاینه فیزیکی و صحبت‌کردن با شما به نتیجه می‌رسد. پزشک ممکن است چنین سؤالاتی بپرسد :

 • رابطه عاطفی‌تان چطور است؟
 • چه مدت دچار این مشکل بوده‌اید؟
 • زود انزالی هر چند وقت رخ می‌دهد؟
 • زود انزالی در هر رابطه جنسی رخ می‌دهد؟
 • این مشکل فقط با شریک فعلی‌تان رخ داده است؟
 • زود انزالی چه تأثیری بر فعالیت‌های جنسی شما داشته است؟
 • آیا عواملی وجود دارند که زود انزالی را بدتر یا کمتر کنند (مثل دارو)؟
 • کدام فعالیت‌های جنسی (معاشقه، آمیزش، استفاده از تحریک‌کننده‌های دیداری و موارد دیگر) را هر چند وقت انجام می‌دهید؟

 

عوامل بروز زود انزالی

هرچند دلیل بروز زود انزالی به‌روشنی مشخص نیست، این مشکل ممکن است به‌دلایل روان‌شناختی، احساسی یا عوامل دیگر رخ دهد. برخی عوامل ممکن است زودگذر باشند؛ مانند زود انزالی در تجربه‌های آغازین رابطه جنسی که با گذر زمان و کسب تجربه از بین می‌رود. در ادامه، با مهم‌ترین عوامل زود انزالی آشنا می‌شوید .

سروتونین

سروتونین ممکن است در زود انزالی نقش داشته باشد. این هورمون طبیعی را عصب‌ها تولید می‌کنند. سطح بالای سروتونین در مغز مدت‌زمان رسیدن به انزال را افزایش می‌دهد و سطح پایین آن ممکن است به کاهش این زمان و زود انزالی منجر شود .

مسائل روان‌شناختی

برخی از مشکلات روان‌شناختی که ممکن است باعث زود انزالی شوند عبارت‌اند از :

 • اضطراب
 • افسردگی
 • احساس گناه
 • کمبود اعتمادبه‌نفس
 • مشکل در رابطه عاطفی
 • انتظارات نامعقول از رابطه جنسی
 • سابقه واپس‌رانی تمایلات جنسی

دلایل پزشکی زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان

هرچند به‌ندرت پیش می‌آید، زود انزالی ممکن است دلایل پزشکی و زیستی داشته باشد، از جمله :

 • دیابت
 • ام‌ اس
 • مصرف دارو
 • مشکل تیروئید
 • مشکل پروستات
 • مصرف افراطی الکل.

عوامل دیگر زود انزالی در مردان

 • سن

زود انزالی ممکن است در هر سنی رخ دهد. سن رابطه مستقیمی با زود انزالی ندارد؛ اما با افزایش سن، مردان ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند که به زود انزالی منجر می‌شود .

روش درمان در زود انزالی مردان

 
در بسیاری از موارد، زود انزالی خود به خود درمان می شود  .

انجام تمرینات ریلکسیشن و آرام سازی و استفاده از متدهای منحرف کردن حواس می‌تواند در به تاخیر انداختن انزال کمک کند .
در بعضی مردها ترک مصرف دخانیات و مواد مخدر در درمان زود انزالی کمک کننده خواهد بود .
متخصص از شما و همسرتان می‌خواهد که روی متدهایی برای به تاخیر انداختن انزال کار کنید .

این تکنیک‌ها تشخیص و کنترل احساساتی است که باعث انزال زود رس می‌شود
در سایر موارد برای کاهش حساسیت در آلت تناسلی، استفاده از کاندوم توصیه می‌شود
مشاوره‌ها و رفتار درمانی خط اول درمان عارضه زود انزالی به شمار می‌رود و می‌تواند اضطراب ناشی از این مساله را کاهش دهد . مرحله بعدی، استفاده از کاندوم است.کاندوم سبب کاهش تحریک پذیری می‌شود. در صورتی که یک کاندوم قادر به این کار نباشد از دو کاندوم می‌توان استفاده کرد ضمن اینکه کاندوم سبب جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و بارداری هم می‌شود . امروزه که کاندوم های تاخیری مناسبی برای رفع اینگونه مشکلات ساخته و مورد اسفاده اکثر افراد میباشد .
استفاده از دارو ، گام سوم در درمان زود انزالی است . این داروها به این دلیل استفاده می‌شوند که یکی از عوارض جانبی این گونه داروها، جلوگیری از ارگاسم است که باعث به تاخیر انداختن انزال می‌شود .

پیشنوازی
پیشنوازی یک تجربه جنسی شامل لمس کردن، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی که با نفس های عمیق و آرام همراه باشد می تواند به درمان زود انزالی کمک فراوانی بکند
در هنگام پیشنوازی و ملاعبه فشار خون مرد و زن به آرامی بالا می رود و از ایجاد هیجان سریع و ناگهانی جلوگیری می شود
حفظ این آرامش بسیار مهم است چراکه مردان بسرعت به نقطه اون تحریک جنسی می رسند ولی زن ها نیاز به زمان بیشتری برای تحریک شدن دارند .
در واقع زن ها به 20 تا 30 دقیقه زمان برای تحریک شدن از نظر جنسی نیاز دارند در حالیکی مردها به سرعت بسیار بیشتری تحریک می شوند .
با تمرین طولانی مدت پیشنوازی، مردها یاد می گیرند که هیجان خود رو کنترل کنند و بدین ترتیب از نظر روانی تمرکز لازم برای جلوگیری از انزال خود را در دراز مدت پیدا می کنند  .

تمرین ماهیچه های لگنی
برای اینکار کافیه که ماهیچه مثانه ی خود رو محکم فشار بدید، مثل حالتی که می خواهید جلوی ادرار خود رو بگیرید .
با اینکار شما ماهیچه های مرتبط با انزال خود را قوی می کنید و در هنگام انزال می توانید با نگه داشتن و کنترل این ماهیچه ها جلوی انزال زودرس خود را بگیرید .
لازم به ذکر است که قوی شدن این ماهیچه ها به درمان بیماری عدم نعوظ آلت نیز کمک می کنند. بدین صورت که با محکم نگه داشتن این ماهیچه ها خون در الت نگه داشته می شود و نعوظ کامل حفظ می شود .

استفاده از کاندوم
استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت جنسی باعث کاهش اصطحکاک در سطح الت می شود و بدین ترتیب از تحریک بیش از اندازه اعصاب آلت جلوگیری میشود و در نهایت مدت زمان بیشتری می توان به نزدیکی جنسی ادامه داد .

ژل و کرم های تاخیری بی حس کننده
با قرار دادن مقدار کمی از ژل های تاخیری بر روی سر آلت می توان از زود انزالی در آمیزش جنسی جلوگیری کرد .

این ژل ها در ناحیه ای که مورد استفاده قرار می گیرند تا حدودی بی حسی ایجاد می کنند و از تحریک بیش از اندازه در آن قسمت جلوگیری می کنند و در نهایت مدت زمان نزدیکی را افزایش می دهند .

مکمل های طبیعی
بعضی از مرد ها بر این باورند که داروهای طبیعی می تواند زود انزالی را درمان کند. واقعیت این است که هیچ داروی گیاهی خاصی برای درمان زودانزالی وجود ندارند و بیشت رداروها موجود در بازار بیشتر جنبه ی آرامش بخش دارند چراکه زودانزالی بیتشرمربوط به مشکلات ذهنی است و با مصرف آرامش بخش، می توان بصورت کاذب ذهن را آرامش کرد و مدت بیشتر در رابطه ی جنسی باقی ماند .

آرام شدن
درصد بالایی از مشکلات زودانزالی مربوط به استرس و عدم وجود آرامش در فرد است .
تمرین های آرامش بخش مثل نفس های عمیق و تکنیک های دم و بازدم می تواند به کسب آرامش کمک بسزایی بکند. کلاس های یوگا و مدیتیشن و کلا هر چیزی که ذهن شما رو آرام می کند در بهبود و درمان بیماری زود انزالی بسیار موثر است .

نتیجه زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان
با وجود اینکه مشکل زود انزالی برای مردم و هسرش بسیار نارحت کننده است ، ولی این یک بیماری مهلک نیست و با رو های مختلفی قابل درمان است .
درمان های انزال زودرس معمولا شامل ریلکس شدن و دوری از استرس و تنش های فکری می باشد .
شما هم می توانید بعد از مدتی تمرین و با استفاده از روش های مختلفی که در این مقاله ذکر شد به مدت زمان دلخواهتون در رابطه جنسی برسید و از نعمت های حلال الهی استفاه کنید .

یکی از راههای درمان انزال زودرس در مردان روش Start & Stop

این روش رو بصورت خلاصه میشه اینطوری تعریف کرد که بعد از معاشقه و شروع رابطه جنسی با همسر، مرد نزدیکی جنسی رو تا جایی ادامه میده که احساس میکنه نزدیک به ارگاسم و انزال است و در اون موقع بلافاصله دخول و رابطه ی جنسی رو متوقف کرده و منتظر می ماند تا سطح تحریک دربدنش کاهش پیدا کنه و بعد از آن دوباره شروع به مقاربت جنسی می کند .

بدین ترتیب شما به شناخت بهتری از نقطه ی انزال بدن خودتون دست پیدا میکنید و یاد میگیرید که چطوری زیادی به اون نقطه ( ارگاسم ) نزدیک نشوید و مدت زمان بیشتری با همسرتون نزدیکی داشته باشید .

نکته نهایی روش درمان زود انزالی
یادتون باشه که راههای طبیعی درمان زود انزالی کمی زمان بر هستند و شما نباید انتظار داشته باشید که ظرف یکماه از 30 ثانیه به دقیقه برسید .
تا اون زمان شما میتونید از کاندوم های تاخیری ،کرم های تاخیری ،  ژل و یا اسپری تاخیری برای درمان انزال زودرس استفاده کنید

درمان‌های موضعی زود انزالی در مردان

استفاده از کرم‌ها و اسپری‌های کاهش‌دهنده حس سطحی دستگاه تناسلی نیز سبب کاهش احتمال زود انزالی می‌شود .

نکته مهم
به یاد داشته باشید که قبل از آغاز فعالیت زناشویی، موضع را با صابون شستشو دهید تا از بیحسی بیشتر آلت جلوگیری شود.

منابع :

psychologytoday

medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “زود انزالی در مردان ؛ دلایل ، روش تشخیص و درمان

 1. سیاوش گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون و محصولات با کیفیتی که به سرعت به مشتری ها میرسونید….😘😊

  1. Shabnam گفت:

   رضایت شما مشتریان عزیز اعتبار ماست .
   شاد و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *